270/1991
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 8 päivänä helmikuuta 1991
Laki tilan yhteisomistajien osallistumisesta metsänparannushankkeeseen annetun lain 1§:n muuttamisesta
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan tilan yhteisomistajien osallistumisesta metsänparannushankkeeseen 23 päivänä joulukuuta 1971 annetun lain (954/71) 1§:n 1 momentti seuraavasti:
1§
Sen estämättä, mitä muualla laissa säädetään, on yhteisomistuksessa olevan tilan osalta niillä yhteisomistajilla yhteisesti, jotka omistavat tilasta vähintään puolet ja joihin kuuluvat tilaa hoitavat yhteisomistajat, oikeus koko tilan osalta ryhtyä metsänparannuslainsäädännön mukaiseen hankkeeseen, ottaa vastaan sanotussa lainsäädännössä tarkoitettua avustusta sekä metsänparannuslainaa ja ennakkorahoitusta. Tällöin tila on panttina lainan tai ennakkorahoituksena myönnetyn luoton takaisin maksamisesta niin kuin metsänparannuslaissa (140/87) säädetään. Hankkeen toteuttamiseen ei kuitenkaan saa ryhtyä ilman maa- ja metsätalousministeriön lupaa, jos joku muista yhteisomistajista vastustaa hanketta. Harkitessaan luvan myöntämistä maa- ja metsätalousministeriön on kiinnitettävä huomiota siihen, tuottaako toimenpiteeseen ryhtyminen huomattavaa haittaa tai vahinkoa sellaiselle yhteisomistajalle, joka on vastustanut toimenpidettä.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä maalis>kuuta 1991.
Tämän lain voimaan tullessa metsähallituksen käsiteltävänä olevat asiat siirretään maa- ja metsätalousministeriön käsiteltäväksi.
Hallituksen esitys 229/90Maa- ja metsätalousvaliok. miet. 23/90
Suuren valiok. miet. 223/90
Helsingissä 8 päivänä helmikuuta 1991
Tasavallan Presidentti
MAUNO KOIVISTO
Maa- ja metsätalousministeri
Toivo T.Pohjala