850/1990

Annettu Helsingissä 13 päivänä syyskuuta 1990

Valtioneuvoston päätös eräistä lohenkalastusta koskevista rajoituksista vuonna 1990 annetun asetuksen aiheuttamia taloudellisia menetyksiä koskevien avustusten maksamisperusteista

Valtioneuvosto on maa- ja metsätalousministeriön esittelystä päättänyt:

1 §

Valtion vuoden 1990 tulo- ja menoarvion momentin 30.37.46 (Korvaukset lohenkalastuksen rajoitusten johdosta) siirtomäärärahasta voidaan suorittaa kertaluontoisina, taannehtivina avustuksina ammattikalastajille eräistä lohenkalastusta koskevista rajoituksista vuonna 1990 annetun asetuksen (312/90) ja suomalais-ruotsalaisen rajajokikomission 6 päivänä huhtikuuta 1990 samasta asiasta antaman päätöksen aiheuttamien taloudellisten menetysten johdosta tässä päätöksessä mainituin perustein.

2 §

Avustuksia voidaan maksaa Pohjanlahden rannikon ammattikalastajille siltä osin kuin isorysäpyynti on estynyt asetuksessa mainittuna kieltoaikana ellei saaliin menetystä ole voitu kompensoida muulla pyynnillä.

Avustusten maksamisen perusteina pidetään vuoden 1990 kieltoaikaa vastaavana aikana vuosina 1982-1984 saatua keskimääräistä saalista sekä vuosina 1986-1989 saatua saalista.

3 §

Avustuksia voidaan maksaa asianomaisen kalastuspiirin kalastustoimistoon maa- ja metsätalousministeriön asettamassa määräajassa toimitettujen hakemusten perusteella.

Kalastuspiirien tulee toimittaa tarkastamansa hakemukset lausuntonsa kera maa- ja metsätalousministeriölle, joka päättää avustusten maksamisesta.

Avustukset maksetaan tulo- ja menoarvion rajoissa suhteutettuina käytettävissä olevaan määrärahaan kuitenkin enintään avustukseen oikeuttavassa määrässä.

Kalastuspiirin tulee varata avustusta hakeville 14 vuorokauden ajan saantitodistuksesta ilmenevästä vastaanottopäivästä lukien mahdollisuus täydentää puutteellisiksi havaittuja hakemusasiakirjoja kalastuspiirin kirjallisen pyynnön perusteella.

4 §

Mikäli todetaan, että hakijalle on maksettu avustusta perusteettomasti peritään liikaa tai virheellisesti maksettu avustus takaisin 16 prosentin viivästyskorkoineen ja käsittelykuluineen.

5 §

Tässä päätöksessä tarkoitettujen avustusten myöntämisessä, käyttämisessä, maksamisessa ja käytön valvonnassa on lisäksi soveltuvin osin noudatettava, mitä valtioneuvoston päätöksessä valtionavustuksia koskeviksi yleismääräyksiksi (490/65) on määrätty.

6 §

Tarkempia määräyksiä tämän päätöksen täytäntöönpanemisesta antaa maa- ja metsätalousministeriö.

7 §

Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä lokakuuta 1990.

Helsingissä 13 päivänä syyskuuta 1990

Ministeri
Ole Norrback

Ylitarkastaja
P. Niskanen

Finlex ® on oikeusministeriön omistama oikeudellisen aineiston julkinen ja maksuton Internet-palvelu.
Finlexin sisällön tuottaa ja sitä ylläpitää Edita Publishing Oy. Oikeusministeriö tai Edita eivät vastaa tietokantojen sisällössä mahdollisesti esiintyvistä virheistä, niiden käytöstä käyttäjälle aiheutuvista välittömistä tai välillisistä vahingoista tai Internet-tietoverkossa esiintyvistä käyttökatkoista tai muista häiriöistä.