1049/1989

Annettu Helsingissä 30 päivänä marraskuuta 1989

Valtioneuvoston päätös avustusten myöntämisestä turkistarhaajien korkotukilainojen korkokustannuksiin annetun valtioneuvoston päätöksen 2§:n muuttamisesta

Valtioneuvosto on maa- ja metsätalousministeriön esittelystä muuttanut avustusten myöntämisestä turkistarhaajien korkotukilainojen korkokustannuksiin 5 päivänä tammikuuta 1989 antamansa päätöksen (5/89) 2§:n 1 momentin näin kuuluvaksi:

2 §
Lainan korko

Korkotukilainasta maksettavan korkotuen määrä on 1.6.1990-31.5.1991 väliseltä ajalta viisi prosenttiyksikköä ja sen jälkeen kolme prosenttiyksikköä.



Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä kesäkuuta 1990.

Tämän päätöksen voimaantuloa edeltävältä ajalta maksettavien korkotukien osalta noudatetaan aikaisempia määräyksiä.

Helsingissä 30 päivänä marraskuuta 1989

Maa- ja metsätalousministeri
Toivo T. Pohjala

Erikoistutkija
Seppo Hassinen

Finlex ® on oikeusministeriön omistama oikeudellisen aineiston julkinen ja maksuton Internet-palvelu.
Finlexin sisällön tuottaa ja sitä ylläpitää Edita Publishing Oy. Oikeusministeriö tai Edita eivät vastaa tietokantojen sisällössä mahdollisesti esiintyvistä virheistä, niiden käytöstä käyttäjälle aiheutuvista välittömistä tai välillisistä vahingoista tai Internet-tietoverkossa esiintyvistä käyttökatkoista tai muista häiriöistä.